« Svibanj 2024 »

26. književno – znanstveni skup Dani Antuna Šoljana u Rovinju
Autor: Gordana Štrbac, 2. 5. 2022.

8. – 9. travnja 2022.

U organizaciji Pučkog otvorenog učilišta grada Rovinja i Društva hrvatskih književnika održani su 26. Dani Antuna Šoljana. Središnja tema ovogodišnjeg  književno-znanstvenog skupa bila je žanrovska književnost.

Šoljanovi dani započeli su u petak, 8. travnja u rovinjskom MMC-u susretom književnika Julijane Matanović i Pavla Pavličića s učenicima naše škole u okviru programa Vidimo se u knjižnici! Ovi veliki književnici, neiscrpne radne i životne energije nadahnuto su govorili o svom životu, radu, izazovima pisanja i književnog stvaralaštva uopće.

Osobitost 26. Šoljanovih dana je, svakako, predstavljanje prvog knjižnog izdanja krimića Antuna Šoljana "Osumnjičeni", sasvim nepoznatog široj javnosti. Riječ je, o prvom hrvatskom poslijeratnom kriminalističkom romanu, koji je izlazio u nastavcima, u novinama i kojim je započet kontinuitet tog žanra koji traje do danas.

O knjizi su govorili Tomislav Brlek, Mario Kolar, Pavao Pavličić i Maja Šoljan.

U okviru tradicionalno bogatog programa Dani Antuna Šoljana prikazana je i kazališna predstava "Realisti" Jure Karasa u režiji Matka Raguža. Riječ je o najnovijoj produkciji Teatra Exit.

U subotu, 9. travnja, program je nastavljen središnjim događanjem Šoljanovih dana - polaganjem vijenca pod spomen-ploču na kući Antuna Šoljana. Nola Božić i Valentino Savić-Seifert govorili su stihove Antuna Šoljana, nakon čega se skupu obratio, u ime Društva hrvatskih književnika, Ivica Matičević.

Nakon polaganja vijenca u rovinjskom MMC-u održan je književno-znanstveni kolokvij Hrvatska žanrovska književnost. Poetika i praksa.

Skup je vodio Ivica Matičević, a na programu je bilo niz zanimljivih tema o kojima su govorili uvaženi književnici, teoretičari književnosti i filma.

Program je zaključen koncertom Darka Rundeka i njegovog novog kvarteta RundeKeKo Kvartet koji su s publikom dijelili jednostavno i blisko uživanje u glazbi i poeziji.