« Veljača 2022 »

O knjižnici

Knjižnica Srednje škole Zvane Črnje smještena je u novom prostoru aneksa postojeće školske zgrade. Raspolaže prostorom od 167 m², od čega korisnički dio čini 72 m².

Čitaonica je opremljena sa 20 sjedećih mjesta.

Učenicima i nastavnicima su na raspolaganju četiri računala s internetskom vezom. Organiziran je slobodan pristup knjižničnoj zgradi.

U knjižnici se trenutno nalazi fond od oko devet tisuća knjiga, periodika, časopisi i AV građa.

Radno vrijeme knjižnice:

Od ponedjeljka do petka: od 8:00 do 14:00

Pauza: od 11:00 do 11:30

Mail knjižnice: knjiznicasszc@gmail.com

Knjižničarka: Gordana Radetić – Berić, prof. i dipl. knjižničar

Školska knjižnica  je informacijsko, medijsko i komunikacijsko središte škole namijenjeno, prije svega, učenicima i nastavnicima za potrebe nastave i ostalih izvannastavnih aktivnosti.

Školska knjižnica pruža obavijesti i spoznaje bitne za uspješno uključivanje u suvremeno društvo koje se temelji na znanju i informaciji. Kroz razne programe potiče učenike na samostalno istraživanje i uporabu svih izvora znanja na različitim medijima.

Nositelj programa rada je stručni suradnik knjižničar koji knjižnicu mora učiniti kulturnim središtem škole i jezgrom odgojno-obrazovnog procesa. Knjižničar program ostvaruje u suradnji s ostalim nastavnicima, stručnim suradnicima, ravnateljem i ostalim suradnicima koji su vezani uz područje odgoja i obrazovanja i kulture.

Cilj i zadaće djelatnosti školske knjižnice:

• Motivirati učenike za čitanje
  • Osigurati pristup izvorima znanja i pomoć pri odabiru traženih izvora
  • Pružati potporu odgojno-obrazovnim ciljevima i zadacima nastavnog plana i programa škole
  • Upućivati učenike u tehnike i metode samostalnog istraživačkog rada
  • Poticati kod učenika kreativnost i inventivnost
  • Promicati ljudska prava kroz program rada knjižnice
  • Stvoriti ugodno i svima dostupno okruženje

Djelatnost školske knjižnice sastavni je dio odgojno-obrazovnog rada i obuhvaća:

1. Odgojno-obrazovnu djelatnost
  2. Stručno-knjižničnu i informacijsku  djelatnost
  3. Kulturnu i javnu djelatnost