Tjedan mozga 2024.
Debata
Autor: Gordana Štrbac, 2. 4. 2024.

U petak, 15. ožujka 2024. Tjedan mozga polako je priveden kraju uz zanimljivu debatu koja je održana u knjižnici, a u organizaciji profesorice Gordane Radetić-Berić, naše knjižničarke.

U debatu su nas uveli voditelji Andrej Burazerović (4.d) i Rebeka Orbanić (3.a).

Ovogodišnja tema bila je sveprisutne društvene mreže, i pitanje utječu li one pozitivno na međuljudske odnose.

Dvije ekipe, afirmacijsku i negacijsku, činili su učenici i profesori. Uvodnu riječ za afirmacijsku ekipu dao je vjeroučitelj Bernard Jurjević, a za negacijsku psihologinja Doris Grbac.

Svojim argumentima obje ekipe pokušale su dokazati gledateljima i žiriju ispravnost svojega stajališta. Uz prisutnu publiku u knjižnici i ostatak učenika naše škole pratio je debatu u učionicama uživo preko YouTube kanala.

Nakon uvodne riječi svakog tima razgovor je poveden oko polaznog pitanja - može li svijet funkcionirati bez društvenih mreža. Rasprava je bila vrlo dinamična uz snažne argumente s obje strane, a najviše se debatiralo jesmo li društvenim mrežama više dobili ili izgubili.

Debitanti su se odlično pripremili i imali su spremne odgovore na sva pitanja koja su postavili voditelji, ali i njihovi suparnici. Po završetku debate, stručni žiri sastavljen od troje članova donio je konačnu presudu.

Istaknuli su kako su obje ekipe bile dobre, uz poneka udaljavanja od uže teme debate. Pobjedu je s dva od tri glasa žirija u konačnici odnio negacijski tim koji je prema mišljenju žirija imao snažnije i bolje iznesene argumente.

Ova debata bavila se vrlo zanimljivom i aktualnom temom, ponajprije jer se dotiče svih nas koji živimo u vremenu stalnog razvoja tehnologije, koja nosi i promjene u društvenim odnosima.

Treba izdvojiti kako su se obje ekipe složile kako je komunikacija uživo ipak najvažnija za čovjeka kao društveno biće.

Snimka prijenosa debate, koji su odradili također naši učenici s profesoricom Monikom Marković Šurlina, dostupna je na YouTube kanalu škole.

Debatu pratila: Dora Prencis