Tjedan mozga 2024.
Radionica prve pomoći
Autor: Gordana Štrbac, 2. 4. 2024.

Prva pomoć skup je postupaka kojima pomažemo ozlijeđenoj ili naglo oboljeloj osobi do dolaska stručne medicinske pomoći.

Povodom Tjedna mozga, 14. ožujka 2024. godine, učenici 1.a i 1.b razreda naše škole, imali su mogućnost sudjelovati na radionici o osnovama i važnosti pružanja prve pomoći.

Radionicu je održala djelatnica Crvenoga križa Rovinj, Jovana Obradović, uz pomoć učenica 3.a razreda, Lucije Lješković, Ane Višković i Marte Puhar, koje su ovoga mjeseca također postigle uspješne rezultate na gradskome natjecanju Mladih Crvenog križa.

U hitnim slučajevima, poznavanje tehnika i načina pružanja prve pomoći, neophodno je i iznimno važno, kako bismo nekome spasili život. Kroz stručno vođenje demonstracije i praktične vježbe, učenici su se upoznali i imali priliku isprobati tehnike koje su ključne u hitnim situacijama. Naučili su koja su četiri hitna stanja koja dovode do smrt i kako ispravno postupati, kako komunicirati na telefonu s hitnom službom u slučaju nezgode, kako postupiti u slučaju da osoba padne u nesvijest ili dođe do jakoga krvarenja.

Ova radionica ne samo da je potakla važnost ispravnoga reagiranja u izvanrednim i životom opasnim situacijama, već i  odgovorno ponašanje u zajednici.

Radionica nam se vrlo svidjela! Bila je edukativna, zabavna ali i korisna, no svakako moramo istaknuti da nam je najzanimljivije bilo vidjeti te imati mogućnost stečeno znanje primijeniti na modelima”, rekle su učenice Neli Pajković i Maša Marušić .

Na kraju, udruga Crveni križ Rovinj, poziva sve dragovoljce da im se i oni pridruže u ostvarivanju humanitarnih ciljeva i promicanju zdravlja.

Napisala: Jana Matošević