Tjedan mozga 2024.
Istražujemo povijest
Autor: Gordana Štrbac, 2. 4. 2024.

Jeste li već čuli za kulu Turninu? Znate li nešto o njoj?

Kako biste reagirali kad bih vam rekao da je, nakon svih ratova i katastrofa koje je proživjela od 8.stoljeća pa sve do danas, ona i dalje jedna od glavnih turističkih atrakcija za sve posjetitelje grada Rovinja i njegove okolice?

13. ožujka 2024. u 3.b razredu održana je veoma zanimljiva radionica pod nazivom „Istražujemo povijest“.

Organizatorica radionice bila je profesorica povijest Mira Butigan-Tomić.

Najprije je svoju prezentaciju pod nazivom „Povijesni razvoj kule Turnine“ u sklopu projekta „Zavičajna povijest“ održao simpatični i svestrani učenik 3.b razreda Vedran Patajac.

Naime, Vedran je prisutnima objasnio geografski smještaj i položaj kule Turnine, arhitekturu kule, fortifikacijsku i stambenu ulogu kule te njezin razvoj kroz povijest.

Spomenuo je i koje su obitelji i grofovi bili vlasnici same kule te kroz koje je sve katastrofe i ratove kula prošle tijekom svoje povijesti.

Učenici su pažljivo slušali prezentaciju te im je bilo najzanimljivije da je kula zbog svojeg strateškog položaja na nadmorskoj visini od 106 metara služila za nadziranje tijeka samih ratova.

Nakon toga, vrijedni i pomalo iscrpljeni učenici mogli su po svojoj želji izraditi brošuru o kuli Turnini ili naslikati vlastiti inovativni crtež kule Turnine.

Svrha same radionice bila je osvijestiti prisutne da se moraju cijeniti povijesni ostatci poznatih građevina i utvrda našeg zavičaja te ponešto i naučiti o njihovoj prošlosti.

Na kraju radionice učenici su puno toga naučili o kuli Turnini i o povijesti našega prekrasnog zavičaja.

Radionica je uspješno odrađena! Čestitke učenicima i profesorici.

Autor teksta: Vedran Patajac