Tjedan mozga 2024.
„Logičke pogreške“
Autor: Gordana Štrbac, 28. 3. 2024.

Sat logike zapakiran u kreativnu radionicu.

U sklopu Tjedna mozga profesorica Suzana Tomljanović održala je radionicu pod nazivom „Logičke pogreške“. Profesorica je odlučila spojiti ugodno s korisnim te je iskoristila radionicu kako bi obradila temu koja se nalazi u propisanom planu i programu predmeta Logika.

Odluka je to koja nije previše uzbudila učenike. Međutim, kafkijanska atmosfera uspješno je izbjegnuta zahvaljujući zanimljivoj temi i radom u grupama.

Radionica je započela prezentacijom osnovne terminologije, nakon čega je uslijedilo detaljnije upoznavanje tematike uz pomoć udžbenika. Među raznim vrstama logičkih pogrešaka fokus radionice stavljen je na neformalne logičke pogreške koje su sveprisutne u ljudskoj komunikaciji.

Nakon što su završili s proučavanjem materijala, učenici su se međusobno podijelili u tri grupe od kojih je svaka izabrala temu od nekoliko logičkih pogrešaka za analizu i pronalaženje primjera iz stvarnog života. Kako mi ne bi bilo dosadno te kako bih iskoristio priliku da i sam naučim nešto više, odlučio sam obraditi neodabranu temu.

Grupe su na raspolaganju imale trideset minuta da uz pomoć interneta istraže i pronađu primjere za svoje teme, nakon čega su ih i javno prezentirali razredu. Svaka grupa uspješno je odradila svoj zadatak te ga je prokomentirala sa profesoricom koja je pružila dodatno pojašnjenje i primjere.

Na samom kraju učenici su dobili anonimnu anketu na kojoj su mogli izraziti svoje dojmove radionice. Osobno sam uživao u radionici i smatram da je bila izuzetno korisna u osvještavanju logičkih besmislica u svakodnevnoj ljudskoj komunikaciji.

Radionicu popratio:

Andrej Burazerović 4.d