Tjedan mozga 2024.
Filmska radionica
Autor: Gordana Štrbac, 18. 3. 2024.

Volite li gledati filmove? Smatrate li sebe ljubiteljem filmova? Ako je vaš odgovor da, onda ste na pravome mjestu.

Naime, u ponedjeljak, 11.ožujka 2024. u našoj školi, u okviru programa Tjedan mozga održana je filmska radionica na kojoj su sudjelovali učenici 3.B. razreda.

Organizatorice radionice bile su knjižničarka Gordana Radetić-Berić i profesorica hrvatskog i talijanskog jezika Mirjana Ilić Budicin.

Predavač, to jest, „glavna zvijezda radionice“ bio je svestrani, simpatični i izuzetno glazbeno nadareni učenik 4.D. razreda Andrej Burazerović.

Naime, Andrej je održao predavanje uz prezentaciju pod nazivom „Osnovna filmska terminologija“ u kojoj je objasnio  temeljne sastavnice jednog filma te kako se filmski rodovi dijele prema trajanju prikazivanja i prema sadržaju. Zatim je pobliže predočio koja su to osnovna izražajna sredstva filmske umjetnosti i kroz cijelu prezentaciju i prezentiranje ostvario je odličnu komunikaciju s publikom. Razgovaralo se o raznim filmskim žanrovima te su se iznosile vlastite preferencije.

Na kraju prezentacije analizirana su dva filma i pokušala se odrediti njihova tematika i problematika kojom se bave kao i temeljna poruka.

Prvi primjer filma koji je predstavljen bio je film „Mucica“, snimljen u Hrvatskoj 2012. čija je glavna tema pretjerana zabrinutost roditelja za djetetovu sigurnosti kroz koju sami roditelji stvaraju nepotrebne probleme kao na primjer: svađa na ulici, bliski susret s policijom i druge neugodne situacije.

Drugi film koji je analiziran bio je „Disconnected“  koji  su snimili učenici naše škole (članovi filmske grupe „Mississipi“: Andrej Burazerović, Nina Majher, Alessia Matika, Rebeka Orbanić i Stella Rodinis.)

Glavni problem kojim se film bavi je izoliranost djece zbog nedostatka socijalnog kontakta, a kao glavno rješenje nudi se podrška i razumijevanje roditelja i bližnjih ljudi iz obitelji.

Na kraju radionice moglo se izraziti mišljenje i zadovoljstvo filmom „Disconnected“.

Svrha radionice bila je potaknuti učenike na gledanje filmova te na iznošenje kritičkog mišljenja o određenim temama, ali i probuditi kreativnost kod samih učenika.

Tko zna, možda se baš među nama krije nova filmska ili redateljska zvijezda? Radionica je uspješno odrađena!

Čestitke svim učenicima i profesorima na sudjelovanju i organizaciji radionice! Velike pohvale!

Komentar napisao: Vedran Patajac