« Svibanj 2024 »

PREDSTAVLJENI REZULTATI ISTRAŽIVANJA O KULTURNIM POTREBAMA I KULTURNOM KAPITALU MLADIH U ISTRI
Autor: Gordana Štrbac, 29. 3. 2021.

U organizaciji udruge Faro 11, Istarske kulturne agencije i udruge Metamedij u petak, 26. ožujka 2021. u MMC-u održano je javno predstavljanje publikacije “Kulturne potrebe i kulturni kapital mladih i šire populacije u Istri: izvještaj o rezultatima sociološkog istraživanja”, kojeg su u sklopu projekta Mi plus proveli doc. dr. sc. Krešimir Krolo i doc. dr. sc. Željka Tonković.

Istraživanje je imalo za cilj utvrditi obrasce kulturnih potreba i kulturne potrošnje mladih i populacije odraslih na području Istarske županije.

Radi preciznijeg kreiranja projektnih programa i sadržaja u nezavisnoj kulturi, važno je bilo ispitati kakve bi sadržaje mladi voljeli posjećivati u organizaciji udruga u lokalnoj zajednici. U tu svrhu kreiran je anketni upitnik koji je sadržavao nekoliko specifičnih skala i dimenzija nužnih za precizno mapiranje kulturne potrošnje, kulturnog kapitala i preferencija. Prikupljanje podataka odvijalo se tijekom zime i proljeća 2020. godine, a anketni upitnik je bio distribuiran srednjim školama iz Istarske županije te, putem lokalnih medija i društvenih mreža. Upitnik je ispunilo ukupno 644 ispitanika.

Prije samog predstavljanja rezultata istraživanja od strane dr. sc. Krešimira Krole prisutne su pozdravili ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Grada Rovinja, Dubravka Svetličić, pročelnik upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske Županije Vladimir Torbica, te gradonačelnik Marko Paliaga.

Rezultati ovakvog tipa istraživanja iznimno su koristan alat za promišljanje i organizaciju kulturnih i obrazovnih programa od strane institucija i udruga civilnog društva.

Na predstavljanju su svoja iskustva s prisutnima podijelili i predsjednica Savjeta mladih Grada Rovinja Valentina Orbanić, ravnatelj Srednje strukovne škole Eugena Kumičića Emil Nimčević, Tanja Ranić Rovis ispred udruge Faro 11, Marino Jurcan iz udruge Metamedij, pulska umjetnica Gaia Radić te profesorica Srednje škole Zvane Črnje Gordana Radetić Berić.