« Svibanj 2024 »

Posjet Srednjoj školi - Budimpešta
Autor: Gordana Štrbac, 26. 2. 2020.

Krajem siječnja 2020. godine su ravnateljica, predmetni nastavnici iz matematike, računalstva tjelesne i zdravstvene kulture i pedagoginja posjetili Strukovnu gimnaziju za informatiku Janos Neumann u Budimpešti ((BMSZC Neumann János Számítástechnikai Szakgimnázium​) u cilju ostvarenja suradnje dviju škola na predmetnom području informatike.

Škola je smještena u širem centru Budimpešte te broji oko 650 učenika. Ime je dobila po matematičaru i ocu informatike, rođenom u Budimpešti 1903. godine, Janosu Neumannu, a osnovana je 1989. godine. Škola broji 30 učionica i 15 računalnih laboratorija, a ima i dvoranu, teretanu, knjižnicu, kuhinju, blagovaonicu i buffet. Računalni laboratoriji su opremljeni novim računalima s pristupom internetu.

Ono što smo u posjetu školi mogli vidjeti je implementacija funkcionalnog srednjoškolskog sustava koji se spušta s razine države na pojedinačne škole. Radi se o sustavu gimnazijskih i srednjih strukovnih škola, a strukovne se škole dijele na trogodišnje i strukovne gimnazije. Glavni cilj ove informatički orijentirane škole je pripremiti učenike za maturu, obrazovanje na fakultetu i osposobiti ih za tržište rada. Ono što je specifično u odnosu na hrvatski sustav obrazovanja je to da školu financira država, ali i roditelji koji se mogu opredijeliti da dio svog poreza uplaćuju školi. Također, vidljiva je i razlika u pogledu rada i napredovanja nastavnika. Nastavnici koji se zaposle u školi nakon dvije godine polažu ispit kako bi postali „Pedagog 1“, a nakon još pet godina polažu obvezne predmete i ispit kako bi mogli nastaviti raditi u školi. Time postaju „Pedagog 2“. Ono za što se nastavnici dalje mogu opredijeliti je Master program za koji trebaju dodatno visoko obrazovanje u trajanju od dvije godine i opsežan praktični rad. U srednjoj školi Janos Neumann troje nastavnika ima status master nastavnika te se provodi master program otkrivanja talenata koji počiva na pretpostavci da u svakom učeniku leži talent za nešto, a zadatak programa i škole je pomoći učeniku da otkrije i ispolji taj talent. Kako je škola dobro opremljena prostorima za vježbanje, a potpomognuta sustavom školstva koji sve škole obvezuje na jedan sat tjelesne i zdravstvene kulture dnevno, nastavnici kroz fizičku aktivnost, ali i likovnu i glazbenu umjetnost i korelaciju s mnogim drugim predmetima (biologija-anatomija, fizika-gibanje i dr.) otkrivaju talente učenika koji se ispoljavaju zbog raznovrsnih aktivnosti u kojima učenici sudjeluju i za koje mogu iskazati interes i produbiti svoje znanje.

U cilju buduće suradnje dogovoren je posjet nastavnika škole Janos Neumann Srednjoj školi Zvane Črnje Rovinj krajem travnja te će se tada dogovoriti daljnji koraci prema ostvarivanju suradnje koja bi učenicima pružila nova znanja, spoznaje i iskustva te im proširila vidike u pogledu školovanja i njihove informatičke budućnosti.