8. Nacionalna smotra turističke kulture Hvar 2015. - najbolji nastup
Autor: Jelena Svilar, 30. 10. 2015.

U sklopu VIII. nacionalne smotre turističke kulture 2015.- Hvar raspisan je Natječaj na temu „Mali – veliki ljudi mog zavičaja“ .Naša škola, od ukupno 60 prijavljenih  iz cijele RH jedna je od nagrađenih za učeničku prezentaciju "Mali – veliki  ljudi Istre".

Rezultate natječaja dobili smo 24.9.2015.  uz čestitke na  sjajnom radu, pa smo pozvani na predstavljanje rada na Hvar (od 23.-25.listopada 2015.). Svoje radove su  na Hvaru prezentirale izabrane ekipe najboljih 10 škola, ( 5 osnovnih i 5 srednjih ).

U našem radu na temu "Mali, veliki ljudi Istre" predstavili smo  istarske velikane iz raznih područja djelovanja: književnosti : Zvane Črnju, glazbe : Matka Braišu Rašana i prirodoslovlja: Andriju Mohorovičića. Iakose Istra može pohvaliti mnogim znamenitim ljudima, nama se nije bilo teško odlučiti koga izdvojiti iz skupine velikana. Kriterij je bio posve jasan – netko po svemu naš, istarski i autentičan - pjesnik Zvane, glazbenik Rašan i znanstvenik Mohorovičić. Ovo je bila prilika da predstavimo kako kulturnu i znanstvenu  baštinu Istre, tako i kontinuitet tog kulturno znanstvenog događanja i pojavnosti na ovim prostorima.Također, svaka nagrađena škola imala je osiguran  štand za prezentaciju  svojeg zavičaja, turizma, kulture i gospodarstva.  Izložili smo promidžbene materijale naše Istre: suvenire, plakate, „zalogajčiće- specijalitete kraja“, ogledne proizvode gospodarstvenika …

Nagrađeni rad prezentirale su učenice 4. razreda prirodoslovno – matematičke gimnazije Maja Debeljuh i Petra Štoković. Uz vodstvo mentorica prof. hrvatskog jezika Irene Hrkač i ravnateljice prof. fizike Marije Brana, među istarskim velikanima odlučili smo se za razna područja djelovanja želeći pokazati da je Istra „plodonosna“ u svim sferama stvaralaštva. Tako je nastao rad koji je nagrađen za najbolju prezentaciju na VIII. nacionalnoj smotri turistčke kulture. Uz osjećaj ponosa, boravak na Hvaru, uz sve ljepote i ugođaj ovog prekrasnog ambijenta, stekli smo nova iskustva i otvorili nove puteve suradnje.

Kako smo i prošle godine na VII. smotri bili jedna od izabranih škola na temu „Stari zanati moga zavičaja“, prezentirajući našu „batanu“, nadamo se da će naše pojavljivanje na ovoj smotri postati tradicijom.

Zahvalni smo organizatorima: Uredu državne uprave u Splitsko-dalmatinskoj županiji  Odjelu  za prosvjetu, kulturu, informiranje, šport i tehničku kulturu, udruzi „Prokultura“, poduzeću „Sunčani Hvar“ koji su osigurali boravak sudionicima, Gradu Hvaru, OŠ Hvar, zatim našim istarskim gospodarstvenicima, Gradu Rovinju, TZ Rovinj i Komunalnom servisu Rovinja bez kojih nebi bilo moguće realizirati odlazak na smotru i prezentirati istarsku  gastronomsku i turističku ponudu u svim njenim vidovima.