« Listopad 2020 »

ŠKOLSKI PREVENTIVNI PROGRAM

“Pozitivnim vrijednostima do samoostvarenja”

Školski preventivni program usmjeren je na prevenciju ovisnosti i svih rizičnih ponašanja. Temelji se na kombinaciji triju osnovnih pristupa: Affective education model, Life skills model i Alternatives to drugs model. Programom se ostvaruje univerzalna i selektivna prevencija. Osnovne komponente programa su:

a) univerzalna prevencija:

osposobljavanje nastavnika za kvalitetnu školu,
afirmacija karijere uspješnog roditeljstva,
organizacija kvalitetnog i nerizičnog slobodnog vremena učenika,
učenje socijalnih vještina i razvoj samopoštovanja,
razvijanje životnih i komunikacijskih vještina potrebnih za uspješno funkcioniranje u društvu
razvijanje međusobne tolerancije, poštivanje razlika i suradnje između učenika
informiranje i stjecaje znanja za samozaštitu zdravlja,

b) selektivna prevencija:

pomoć u rješavanju kriznih situacija (i neuspjeha).

Mjere univerzalne prevencije ostvarivat će se kontinuirano kroz programe rada razrednika (izleti, šetnje, druženja; posjete kazalištu, izložbama, koncertima; razgovori i diskusije; suradnja s roditeljima), školskog športskog kluba (treninzi, susreti, natjecanja) te slobodnih aktivnosti (izražavanje individualnosti i kreativnosti), i to: Kreativnošću do samoostvarenja (likovno-kostimografska grupa), Govorenom rječju do samoostvarenja (radijska grupa), Pisanom rječju do samoostvarenja (novinarska grupa), Ekološkom svješću do samoostvarenja (Eko – škola), Govornom vještinom do samoostvarenja (debatni klub) i Informatičkom vještinom do samoostvarenja (Web grupa).

Od mjera selektivne prevencije najvažniji je pravovremen, intenzivan, individualiziran, timski rad s učenicima iz svih rizičnih skupina.

Uz navedeno,ove godine planiramo sljedeće:

RUJAN
- osmišljavanje i donošenje ŠPP-a za školsku godinu 2016./2017.

LISTOPAD
- predavanje/radionica za roditelje učenika 1. razreda na temu “Kako pomoći adolescentima da si sami pomognu (i sačuvati dobar odnos)”
- predavanja/radionice na temu “Kako razviti samopouzdanje” za učenike 1. razreda

STUDENI