Overcoming and Breaking Stereotypes– OBST Projekt Erasmus + Torino, Italija, od 26.11.2017. do 02.12.2017.
Autor: Dražen Domitrović, 14. 1. 2018.

U okviru Erasmus+ projekta „Overcoming and Breaking Stereotypes“, posjetili smo centar regije Piemonte - Torino, četvrti talijanski grad po veličini, grad automobila, muzeja, sporta, knjige, palača i barokne arhitekture.

Projekt “Overcoming and Breaking Stereotypes“, osmislili smo, definirali i razvijali u suradnji s našim školama partnerima: Istituto Professionale Statale "Albe Steiner", Torino, Staedt. Robert-Bosch-Fachoberschule Wirtschaft, Munich, IV Liceum Ogólnokształcące im.K.K.Baczyńskieg, Slupsk i IES Ribera del Tajo, Avda, Talavera de la Reina.

Cilj projekta, skraćeno nazvanog OBST, je pravazići različite stereotipe koji koče i sputavaju suradnju među ljudima.

Voditelj projekta je srednja škola Robert Bosch Fachoberschule iz Minhena koju predstavlja Anton Schicker, prof. S naše strane voditelj projekta je mr.sc. Srečko Oštir.

U mobilnosti su sudjelovali učenici: Vanesa Hadžović, 2.A, Joshua Lee Fletcher, 2.B, Quinn Lee Fletcher, 2B, Christian Kovač, 2.D, Patrik Slade, 2.D, Thomas Divjak, 3.D, Mate Ujčić, 3.D, Zlata Sošić, 4.B, Iva Smoković, 4.D te profesori Srečko Oštir i Karin Milotić.

Tijekom pet dana naši su učenici i profesori sudjelovali u brojnim aktivnostima projekta prema rasporedu domaćina susreta sudionika projekta, Srednje škole Albe Steiner.

Tijekom mobilnosti upoznali smo se sa školom, profesorima, učenicima te radnom atmosferom i životom u školi. Institut Albe Stainer srednja je škola za primijenjenu umjetnost, specijalizirana za industrijski dizajn, multimediju, film i vizualne umjetnosti. Škola je smještena u zgradi bivše vojne tvornice.

Domaćini su organizirali 3 IWG (interational working groups) za scenarij, produkciju- editing i snimanje te podijelili učenike u mješovite timove.

Tijekom boravka u Torinu, upoznali smo grad, njegovu povijest, tradiciju, običaje i gastronomsku ponudu. Impresionirale su nas brojne palače, ulice, trgovi, Gradska vijećnica, katedrala, a oduševila nas je i atrakcija Torina, La mole, stara sinagoga pretvorena u Muzej kinematografije. U gradskoj vijećnici primio nas je predstavnik Gradonačelnika iz odjela za kulturu i školstvo.

U večernjim satima obišli smo centar Torina i kulturno-umjetničku manifestaciju „Luci d'artista 2017“ u kojoj su sudjelovali brojni umjetnici koji su svjetlosnim instalacijama obasjali grad.

Također smo posjetili poznatu Baziliku Supergu, djelo baroknog arhitekta Filippa Juvarre, koja se uzdiže na brdu iznad grada.

Mobilnost učenika i nastavnika doprinosi razmjeni novih znanja i vještina te dopunjavanju formalnog obrazovanja na način da omogućava pristup mladima sadržajima koji su u formalnom obrazovanju nepristupačni ili zanemareni.

Miješanje različitih jezika,kultura, rasa, religija i nacionalnosti najveća je prednost Erasmusa.

Radom na projektu Overcoming and Breaking Stereotypes– OBST , sudionici su imali prilike steći nova znanja o predrasudama i stereotipima,  usavršiti svoje socijalne vještine i znanje stranih jezika, upoznati se s novim načinima rada, steći nova prijateljstva te uvelike pridonijeti vlastitom osobnom razvoju.