5. Simulirana sjednica Hrvatskog sabora
Autor: Jelena Svilar, 20. 6. 2017.

U ponedjeljak, 15. svibnja 2017. u Zagrebu je održana 5. Simulirana sjednica Hrvatskog sabora. Simuliranu sjednicu Sabora za učenike srednjih škola organizira služba za građane Hrvatskog sabora u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje s  ciljem da učenike upozna sa procesom donošenja zakona i omogući stjecanje znanja o ulozi zakonodavne vlasti.

Prijava je uključivala temeljitu analizu Zakona o mirenju, posebno pojedinih članaka i njihovih učinaka. Učenici su trebali dati konkretne prijedloge mjera za rješavanje problema i predlagati amandmane.

U radu ove Simulirane sjednice sudjelovale su 33 škole i 2 učenička doma iz RH.

Nakon uvodnih predavanja učenici su organizirani u Klubove zastupnika i nadležne odbore. Konstituiranjem učeničkog sabora započela je 5. Simulirana sjednica.

U pratnji mentorice Gordane Radetić – Berić učenici naše škole Rita Rumboldt, Lana Peričić, Luka Triska, Edin Velić, Antonia Precali i Nina Žufić uključili su se u rad Simulirane sjednice.

Rita Rumboldt, Edin Velić, Lana Peričić i Luka Triska bili su u ulozi saborskih zastupnika. Rita je pripremila osvrt i govor o Zakonu.  Antonia Precali i Nina Žufić pratile su rad Sabora kao novinarke izvjestiteljice.

Učenici su raspravljali o Zakonu o mirenju, predlagali njegove promjene i dopune naglašavajući važnost mirnog rješavanja sporova u građanskim, trgovačkim, radnim i drugim sporovima.

Praktično iskustvo djelovanja zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj bila je dobra prilika da učenici dobiju uvid u rad Hrvatskog sabora, proceduru donošenja zakona, važnost ozbiljne analize zakona, a možda i motivaciju za aktivno uključivanje u politički život društvene zajednice.