Programiranje ili web? Zašto ne!
Autor: Dražen Domitrović, 30. 5. 2017.

Zahvaljujući dobroj volji i entuzijazmu nekoliko nastavnika, maturanata i osnovnoškolaca, ovog proljeća ostvarena je ova zanimljiva suradnja između SŠ Zvane Črnje i OŠ Jurja Dobile. Nekoliko učenika OŠ Jurja Dobrile imalo je ovog proljeća "kratki tečaj izrade weba i programiranja"! Posredstvom vjeroučitelja Slavka Vukmanova povezali smo entuzijaste iz srednje i osnovne škole te je ekipa iz njihovog najnovijeg projekta "Dvije strane Gaussa" imala prilike napraviti svoje prve korake u uređivanju web-stranice  www.2sgauss.eu, a drugi tim iz projekta I.M.A.G.I.N.E. zavirio je u "tajni svijet" programiranja!

Zahvaljujući profesoru Draženu Domitroviću (mentoru) i maturantu smjera "Tehničar za računalstvo" Dinu Krizmaniću koji je bio voljan izdvojiti svoje slobodno vrijeme kako bi nas poučio osnovnim koracima u izradi web-stranice, osnovnoškolci su mogli zakoračiti u taj skriveni svijet koji se nalazi "ispod" svake pa i ove web-stranice. Bilo je gotovo nestvarno otvoriti vrata WordPressa, zaviriti "iza zrcala" te ući u svijet web-kôda. Naime, dosta toga treba posložiti da bi jedna stranica normalno funkcionirala :-).

Isto vrijedi i za maturanta Erika Vaša koji je udario temelje jednostavnoj memory-"igrici" i u tajne programiranja uputio drugi tim osnovnoškolaca, koji ove godine završavaju svoj trogodišnji I.M.A.G.I.N.E. program, a u sklopu kojega je izrađena ova aplikacija. Ako ste mislili da je spajanje 10-ak slika i njihovih odgovarajućih rješenja jednostavno izvesti, onda predlažemo da zavirite u onih 100-tinjak stranica kôda i vidjet ćete što sve treba isprogramirati za jednu jednostavnu memory igricu :-)).

No, to iskustvo je bilo jako motivirajuće i "precool", kako bi rekli učenici koji jedva čekaju sljedeći projekt...

PS: hvala svima na angažmanu i druženju!

Slavko Vukmanov Šimokov

Web: