Svečano otvoreni dvorana i novi dio Gimnazije
Autor: Jelena Svilar, 7. 5. 2013.

Rezanjem vrpce 6. svibnja 2013. su u Rovinju Karlo Ivan Prpić, Alessia Petrović i Kristina Drandić, učenici triju škola, simbolično otvorili novu školsku sportsku dvoranu, izgrađenu uz dva aneksa stoljetne rovinjske Gimnazije. Vrpcu su prerezali uz asistenciju ministra obrazovanja Željka Jovanovića, župana Ivana Jakovčića, gradonačelnika Giovannija Sponze i ravnatelje Srednje škole Zvane Črnje, Talijanske srednje škole i Strukovne škole Eugena Kumičića Marije Brane, Ines Venier i Ivana Sazdevskog.

Gradilište iza Gimnazije otvorio je u travnju 2009. tadašnji ministar obrazovanja Dragan Primorac. Umjesto planirane dvije, zbog naknadnih radova i dugog postupka odabira izvođača opremanja čitava se investicija odužila na više od četiri godine.

Aktualni ministar Jovanović podsjetio je da su obrazovanje i znanost prioritet hrvatske Vlade.

- Obrazovanje i znanost ključ su uspjeha države i podizanja kvalitete života njenih građana. Moramo raditi drugačije i kvalitetnije, da nam učenici budu bolji od prosjeka, i promovirati zdrav život, bez alkohola i droge, zaključio je Jovanović.

Župan Jakovčić podsjetio je da je Austro-Ugarska prije sto godina za 18 mjeseci izgradila velebnu zgradu Gimnazije, a od početka gradnje njenih aneksa i dvorane prošlo je četiri godine. Naglasio je da je za to kriva administracija Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, kojem je trebalo godinu i pol za provedbu dva natječaja za opremanje novih prostora. Zaključio je da će ministar Jovanović zasigurno proraditi na ubrzanju ovakvih značajnih investicija.

Valja istaknuti da se na zidu dvorane nalaze replike murala učenika sportaša iz hotela Adriatic, autora Bruna Mascarelija, svjetski poznatog umjetnika, učenika i kasnije profesora rovinjske Gimnazije. Replike su naslikali studenti Visoke škole za dizajn iz Padove, koje profesor Giorgio Pelizzaro duže od dva desetljeća dovodi na ljetne radionice u Rovinj.

Uzvanike, među kojima su bili i brojni saborski zastupnici te istarski (grado)načelnici, dočekali su štićenici Down syndrom centra iz Pule, koji u Strukovnoj školi Eugena Kumičića stječu znanja iz kuhanja i usluživanja. Dobrodošlicu je ministru poželio polaznik ovih tečaja Vitko Kuzmanić.

U prigodnom programu u dvorani su nastupili učenici obje škole Gimnazije. Podsjetili su tom prilikom da je inicijativa za izgradnju Gimnazije dana 1882., kada je Rovinj bio jedan od najvećih centara gornjeg Jadrana, a nakon brze gradnje otvorena je u jesen 1913., kada je na čelu Rovinja bio njegov najpoznatiji gradonačelnik Matteo Campitelli.

Obnovu i nadogradnju Gimnazije financirali su Ministarstvo obrazovanja, Županija i Grad Rovinj, projektanti su bili iz zagrebačkog studija Dva plus, graditelji iz metkovićke tvrtke MGA, a sve je prostore opremio čakovečki Brid.

(A. POKRAJAC; snimila J. PREKALJ)